Wycieczka klasy V do Kotliny Kłodzkiej

Galeria » Szkoła » 2017/2018 » Czerwiec » Wycieczka klasy V do Kotliny Kłodzkiej

W dniach 4-6 czerwca br. uczniowie klasy V wraz z opiekunami Barbarą Mikółką i Karolem Mikółką uczestniczyli w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Naszą bazą noclegową był położony w pięknym i pełnym zieleni otoczeniu Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Relax” w Szczytnej k/Dusznik Zdroju. Celem wycieczki było z jednej strony poznanie regionu, jego środowiska przyrodniczego, tradycji i kultury, z drugiej zaś promowanie form aktywnego wypoczynku.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko, gdzie uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której poznali w zarysie epokę napoleońską, umundurowanie i uzbrojenie żołnierza w XVII i XVIII wieku i, co stanowiło największą atrakcję, uczestniczyli w „Grze o fort”, będącej rekonstrukcją wojny austriacko-pruskiej. Zakończeniem gry była ekscytująca salwa artyleryjska.

Drugiego dnia oprowadzani przez znakomitego przewodnika-gawędziarza p.Ryszarda Ścieburę, który w sposób barwny i zabawny opowiadał  wciągające historie zwiedzanych miejsc, mieliśmy okazję podziwiać monumentalną bazylikę oraz niezwykle misternie wykonaną ruchomą szopkę w Wambierzycach. W nieopodal położonym Radkowie wędrowaliśmy pośród okazałych formacji skalnych o nierzadko zadziwiających kształtach. Zwieńczeniem dnia było zdobycie jednej z największych atrakcji regionu - Szczelińca Wielkiego, skąd mogliśmy delektować się przepięknym widokiem na Góry Stołowe.

Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Program obejmował zwiedzanie „Sztolni Gertruda”, spotkanie z Gnomem w „Chodniku Śmierci” oraz widowiskowy podziemny wodospad. Kopalnię opuściliśmy wyjeżdżając „Gackiem”, czyli podziemnym tramwajem pokonującym 300 metrową trasę, co stanowiło dla uczniów dodatkową frajdę.

Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji, nowe doświadczenia oraz dostarczyła pozytywnych emocji i wrażeń. Poza niewątpliwymi walorami dydaktycznymi, była ona znakomitą okazją do wypoczynku w uroczym i malowniczym zakątku naszego kraju jak również stworzyła szansę do jeszcze lepszej integracji zespołu klasowego.

Karol Mikółka

„Wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej wspominam bardzo pozytywnie. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca takie, jak : Szczeliniec, Radkowskie skały, kopalnia w złotym stoku i Twierdzę Kłodzko, gdzie odbyła się lekcja historii. Spaliśmy w ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym ,,Relax”. Było czysto i schludnie w pokojach. W każdym pokoju była łazienka. Z pokoju można było wyjść na balkon i podziwiać krajobraz górski. W ośrodku można było spędzić miło wolny czas, np. był grill, plac zabaw oraz boisko do siatkówki. Posiłki były smaczne podczas całego naszego pobytu. Autokar wygodnie woził nas na wszystkie wycieczki. Atmosfera wycieczki była fajna, każdy chętnie spędzał czas razem. Szkoda że na następną wycieczkę trzeba będzie czekać cały rok.”

Julia Chrószcz