Tydzień Edukacji Globalnej

Galeria » Szkoła » 2016/2017 » Listopad » Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4

W dniach 14.11.16r.-21.11.16r. obchodziliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem przewodnim „Razem dla pokoju”.

Tydzień Edukacji Globalnej jest międzynarodową akcją pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy. Celem tegorocznych obchodów było zwrócenie uwagi na problemy dyskryminacji, braku szacunku dla wielokulturowości, uwrażliwienie na problemy uchodźców, związane z  brakiem żywności, opieki medycznej.

Podczas TEG odbyły się spotkania z podróżnikiem p. M.Banach, wolontariuszką misyjną p. B. Grzegorzek. Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią p.G. Malik odczytali uczniom fragmenty książek pt „Od piaskownicy w świat” oraz „Dzieci z Bullerbyn. Każda z klas wykonała symbole pokoju. W kolejnym dniu nauczyciele podczas lekcji poruszali tematy związane z prawem do pokoju, postawami wobec uchodźców oraz przyczynami konfliktów zbrojnych na świecie. Największą atrakcją TEG były zorganizowane przy współpracy z firmą Pol-Eko warsztaty przyrodnicze związane z doświadczeniami na ciekłym azocie. Pod kierunkiem nauczycielki PCKZiU p. M.Pompa uczniowie ukazali właściwości ciekłego azotu oraz przybliżyli jego znaczenie w przemyśle spożywczym. TEG zakończył się obchodami „Dnia Życzliwości”, wszak życzliwość i przyjaźń służą pokojowi na świecie.

Obchody TEG przyczyniły się do rozwinięcia wśród uczniów naszej szkoły postaw respektujących różnorodność kulturową, umiejętności porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur oraz ukazania  problemów wspólnych dla całej ludzkości.

Koordynator TEG - Luiza Rybicka