Spotkanie z historią

Galeria » Szkoła » 2019/2020 » Marzec » Spotkanie z historią

Pan Kazimierz Piechaczek to znany w Wodzisławiu  pasjonat  przedwojennej  historii naszego miasta,  i nie tylko. Wraz z innymi osobami „zakręconymi historią” opiekuje się bunkrem zlokalizowanym w wodzisławskim parku miejskim.

9 marca mieliśmy przyjemność gościć  pana Piechaczka wraz z p. Tomaszem Ratkiem  i  Rafałem  Piechaczkiem w naszej szkole. Panowie przywieźli ze sobą eksponaty takie jak broń, mundury, hełmy. W bardzo obrazowy sposób przedstawili klasie V-ej i VII-ej trudne losy i wybory związane m.in. z plebiscytem mieszkańców Górnego Śląska tuż po zakończeniu I wojny światowej.  Opowiadali o powstaniach śląskich, pokazywali elementy ubioru powstańców walczących po stronie niemieckiej i polskiej.  Dziękujemy panom za prelekcję, która, mam nadzieję,  przybliżyła uczniom zawiłą historię Górnego Śląska w dwudziestoleciu   międzywojennym.

Barbara Połednik