PROJEKT MIEJSKI "MAŁA OJCZYZNA" 2016-2017

Galeria » Przedszkole » PROJEKT MIEJSKI "MAŁA OJCZYZNA" 2016-2017

Pieczenie ciasteczek

Kultywowanie tradycji i obrzędów związanych z różnymi świętami to jeden z celów projektu "Mała Ojczyzna".

Wycieczka do Muzeum Ziemi Wodzisławskiej 09.11.2016r.

zorganizowana w ramach realizacji miejskiego programu edukacji regionalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci zostały serdecznie przywitane przez pracowników muzeum i zaproszone do sali, gdzie Pani przewodnik opowiedziała dzieciom legendy związane z naszym miastem: „Złota kołyska”, „Księżniczka Elza”, „Najazd Tatarów”. Następnie przedszkolaki zobaczyły liczne wystawy oraz eksponaty związane z historią Wodzisławia Śl., a także poznały kolejne legendy: o „Szarej Damie” i o „Czarcie Zefliku”. Dziękując za pouczającą lekcję muzealną wręczyliśmy pracownikom muzeum laurkę. Dzieci w drodze powrotnej zwiedziły Park Miejski, fontannę na Rynku i autobusem Komunikacji Miejskiej wróciły bezpiecznie do przedszkola.

7.10 grupa "Biedronek" przygotowywała kompoty. Najpierw dzieci zapoznały się ze sposobem wykonywania tego tradycyjnego, zdrowego napoju, oglądały zapasy przyniesione przez rodzica, zgadywały, z jakich owoców zostały wykonane. Następnie, w ubraniu ochronnym i z umytymi rękami, zabrały się do pracy.

Pierwsze zajęcia związane z realizacją ww projektu rozpoczęliśmy od przypomnienia przedszkolakom, jak nazywa się ich rodzinne miasto, gdzie znajduje się na mapie Polski oraz jakie ważniejsze instytucje służące człowiekowi, znajdują się w Wodzisławiu Śl. Dzieci wykonały własne mapki, bez problemu rozpoznały na zdjęciach Szpital, Komendę Powiatową Policji oraz Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Następnie wykonały pojazdy uprzywilejowane używając kartonów, plastikowych pojemników, nakrętek itp.

Aby bliżej poznać zakątki naszego miasta najstarsze przedszkolaki udały się na TRZY WZGÓRZA. Cel główny wyjścia wiązał się również z dbaniem o zdrowie, bowiem spacer ścieżką zdrowia, ruch na świeżym powietrzu (zabawy na placu zabaw), poczęstunek (jabłuszka, woda) – to samo zdrowie.

Kolejną atrakcją był przejazd autobusem Komunikacji Miejskiej, który dla kilku przedszkolaków okazał się pierwszym, pełnym wrażeń wydarzeniem.