Program "Żółty talerz"

Galeria » Szkoła » 2016/2017 » Marzec » Program "Żółty talerz"

Program „ŻÓŁTY TALERZ”- projekt „Sojusz-Pełny talerz”

w Zespole Szkolno –Przedszkolnym nr 4 w Wodzisławiu Śląskim

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 od listopada 2016r uczestniczy w programie wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce „ŻÓŁTY TALERZ”.

„Żółty Talerz" to program uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi, w naszym przypadku ze Śląskim Bankiem Żywności w Chorzowie. Celem programu jest dofinansowanie dożywiania dzieci przez zapewnienie zdrowego, pełnowartościowego posiłku, oraz aktywizacja  społeczności lokalnej wokół stołówki szkolnej tj. Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” oraz Firmy POL-EKO Aparatura. „Żółty talerz” to nie tylko program dożywiania, ale również kształcenia i  wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych.

W ramach realizacji programu wszystkie placówki przedszkolne oraz szkoły podstawowe z terenu miasta Wodzisławia Śląskiego, otrzymały zdrowe owoce, wiele ton jabłek dzięki współpracy ze Służbami Komunalnymi Miasta. Partnerem, który zapewnia bezpłatny przywóz artykułów żywnościowych ze Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 jest Firma POL-EKO Aparatura.

Poprzez udział w programie kuchnia ZSP 4 została doposażona w nowoczesny sprzęt gastronomiczny. Nauczyciele wraz z uczniami podejmują szereg działań z zakresu edukacji żywieniowej m. in. przeprowadzają lekcje wychowawcze na temat wartości odżywczych wybranych produktów oraz ich zastosowania, sposobów przetwarzania w gospodarstwach domowych. Uczestnicy koła przyrodniczo-ekologicznego wykonali prezentacje multimedialne pt. ”Problem głodu i niedożywienia na świecie”, „Jak nie marnować jedzenia?”. Dzieci przedszkolne przygotowały „bombę witaminową” w postaci szaszłyków i soków owocowo-warzywnych oraz wykonały stworki z owoców  egzotycznych.

Program „Żółty talerz” będzie kontynuowany w naszej placówce do końca roku szkolnego 2016/17.

Luiza Rybicka