Narodowe Czytanie 2019

Galeria » Szkoła » 2019/2020 » Wrzesień » Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Nasza placówka po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Została ona przeprowadzona na terenie szkoły w dniu 6 września. W ramach akcji polonistki Margot Matusiak ,Żaneta Czogalik i bibliotekarka Karolina Mrowiec- koordynatorka akcji przygotowały gazetki ścienne w salach j. polskiego a w bibliotece wystawę nowel wybranych przez Parę Prezydencką do akcji Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty najpoczytniejszych nowel czytali  pracownicy i uczniowie szkoły (p. dyrektor, uczniowie kl. V , VI, VII, VIII i i nauczyciele). Mimo trudnych w odbiorze dla tak młodego czytelnika lektur, nasi uczniowie prezentowali wzorową postawę, uważnie słuchając fragmentów nowel  i udzielanych przez nauczycieli komentarzy. Ta piękna akcja popularyzująca czytelnictwo, promująca wybitne dzieła polskiej literatury, na pewno znajdzie  stałe miejsce w kalendarzu naszych  szkolnych uroczystości. Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.

Karolina Mrowiec