EKSPERYMENTY 2016-2017

Galeria » Przedszkole » EKSPERYMENTY 2016-2017

Eksperymenty przedszkolne – podsumowanie zajęć

Dnia 5 czerwca zakończyliśmy cykl spotkań pod hasłem „ODKRYWAJMY TAJEMNICE PRZYRODY”. Ostatnim eksperymentem przygotowanym przez panią Monikę Blezień-Ruszaj dla naszych dzieci z grupy Skrzatów, było samodzielne wykonanie wulkanu. Starszaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie działania, a gdy z wulkanu wytrysnęła lawa emocje sięgnęły zenitu. Pani Monika na zakończenie zajęć przygotowała wspólnie z partnerami: Firmą Pol – Eko Aparatura; Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań oraz z partnerami z Czech Prirodovedne pokusy realizującymi w naszej placówce projekt „Sekrety Natury” -wspaniałe upominki dla każdego dziecka oraz dyplomy uczestnictwa. Przedszkolaki złożyły pani Monice gorące podziękowania za poświęcony czas oraz zorganizowanie ciekawych i pouczających zajęć wręczając laurkę i bukiet kwiatów.

Eksperyment: „Hodowla kryształów”- 21.02.2017r.

Grupę 5,6 – latków odwiedziła dziś Pani Monika i zachęciła do wykonania kolejnego doświadczenia: dzieci do słoiczków sypały sól i intensywnie mieszały do momentu, aż kolejna porcja soli nie chciała już rozpuścić się w wodzie (przedszkolaki dowiedziały się, że jest to roztwór nasycony). Następnie na kredkę zawiesiły czyścik oraz zawiązały kawałek włochatej włóczki, które zanurzyły w roztworze. Dzieci odstawiły słoiczki na parapet i przez kolejny tydzień będą obserwować, co się w nich dzieje. Eksperyment bardzo się młodym odkrywcom podobał, wzbudził ich zaciekawienie i wyzwolił wiele pozytywnych emocji. Przedszkolaki podziękowały Pani Monice i zaprosiły na kolejne spotkanie.

Listopadowe eksperymenty – 29.11.

Po raz drugi gościliśmy w naszym przedszkolu panią Monikę, która w dniu dzisiejszym przygotowała dla dzieci eksperyment z sodą oczyszczoną, olejem oraz wodą z barwnikiem i octem. Po połączeniu tych składników w odpowiedni sposób powstało chemiczne jo-jo. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, obserwowały reakcje zachodzące w słoiku i wyciągały wnioski. Dziękujemy pani Monice i prosimy o jeszcze!

EKSPERYMENTY Z AZOTEM

W piątek 18.11.2016r. Dzieci 5 i 6 - letnie brały udział w niecodziennych zajęciach w ramach: „Tygodnia Edukacji Globalnej” organizowanych w szkole. Warsztaty prowadziła nauczycielka PCKZiU wraz ze swoimi uczniami, którzy wykorzystując ciekły azot oraz balony, biszkopty, kwiatki i banany wyczarowywali niezwykłe rzeczy. Dzieci aktywnie uczestnicząc w eksperymentach zdobyły nową wiedzę, a przy tym świetnie się bawiły.

10.10.2016

Październikowy eksperyment w grupie 5,6- latków

Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
Konfucjusz

Dzięki różnego rodzaju eksperymentom nasze dziecko zaczyna lepiej rozumieć świat. Co ważniejsze, wciąż chce dowiadywać się więcej. Dzięki uprzejmości p. Aleksandry Polok-Kowalskiej gościliśmy dzisiaj w naszym przedszkolu p. Monikę Blezień-Ruszaj (pracownika Firmy Pol-Eko Aparatura), która bawiła się z dziećmi w uzyskiwanie barw. Każde dziecko wyposażone było w sączek filtracyjny (krążek bibuły z otworem w środku), rulonik z bibuły, mazaki: brązowy i czarny, plastikową miseczkę oraz wodę z sodą spożywczą. Zadaniem dzieci było narysowanie mazakiem (na przemian brązowym i czarnym) dowolnych wzorków wokół otworu, następnie włożenie do otworu rulonika. Do miseczki Pani Monika nalała dzieciom wodę zmieszaną z sodą spożywczą i już po włożeniu rulonika do wody wszyscy w napięciu obserwowali co będzie się działo. Nagle zobaczyliśmy zmieniające się na sączku kolory, które rozdzielały się i tworzyły kolorowe wzory. Dzieci były wcześniej przygotowane do dzisiejszych działań, bowiem poznały w ubiegłym tygodniu barwy podstawowe i samodzielnie tworzyły barwy pochodne. Zabawa z kolorami przyniosła dzieciom wiele radości. Starszaki podziękowały Pani Monice i wręczyły laurkę, a Ona obiecała, że będziemy się spotykać co miesiąc. Z niecierpliwością czekamy już na listopadowy eksperyment.