Akcja UNICEF "Wszystkie Kolory Świata"

Galeria » Szkoła » 2018/2019 » Luty » Akcja UNICEF "Wszystkie Kolory Świata"

„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

To motto po raz kolejny towarzyszyło Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu nr 4 w Wodzisławiu Śląskim, podczas udziału w V edycji akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Projekt  realizowany był przez uczniów klas: IV, Va, Vb, VI oraz przedszkolaków z najmłodszej i najstarszej grupy przedszkolnej z Publicznego Przedszkola nr 4 – odpowiednio „Biedronek” i „Skrzatów”. Nad sprawnym przebiegiem projektu czuwał koordynator Larisa Szyra oraz nauczycielki wychowania przedszkolnego – Mariola Kozioł i Beata Jończyk.

Nie trzeba przypominać, jak dużym zainteresowaniem, szczególnie w wieku przedszkolnym, cieszą się wszelkiego rodzaju zabawki. Nie dziwi więc, że dzieci, dodatkowo zachęcone przez wychowawców i rodziców, chętnie podjęły się wyzwania, które oprócz wartości estetycznych, niosło również wartości moralne, emocjonalne i etyczne, bowiem przyczyniło się do pomocy potrzebującym. Oprócz umiejętności krawieckich, przedszkolaki doskonale sprawdziły się jako styliści niezwykłych ubrań oraz fryzur. Nawet chłopcy w tworzeniu swoich lalek, zaskoczyli niejednokrotnie doborem tkanin i dodatków.

Uczniowie podczas wspólnych  zajęć plastycznych i technicznych, a także podczas dodatkowych zajęć rozwijających zdolności manualne, omawiali założenia projektu, a następnie pracowali nad wyglądem swojej  „szmacianki”. Wiele radości sprawiało im wybieranie kraju, z jakiego będzie pochodziła ich lalka, a także nadawanie im nietypowych imion. Prace nad projektem oraz jego wykonanie pochłonęły mnóstwo czasu, zarówno w szkole, jak i w domach rodzinnych. Ostatnie szlify uczniowie wykonywali pod bacznym okiem rodziców, starszego rodzeństwa, a także babć i dziadków, którzy zainteresowani działaniami swoich bliskich, często chcieli dołożyć „coś od siebie”.

Ostatecznie 25 laleczek zostało wyeksponowanych w najbardziej uczęszczanym miejscu placówki – holu przy drzwiach wejściowych, by cieszyć oczy rodziców, dzieci oraz gości, odwiedzających szkołę. Od początku lutego  każda zainteresowana zakupem wybranej lalki osoba, mogła wziąć udział w licytacji, wpisując zadeklarowaną kwotę na doczepionej do laleczki etykietce. Ostatecznie zebraliśmy 745,00, które zasilą konto najbardziej potrzebujących dzieci.

Udział w akcji „Wszystkie Kolory Świata” pokazał, że nasi wychowankowie, ich rodzice oraz cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, nie są obojętni na problemy i krzywdę innych dzieci. Chęć i wykonanie laleczek, aktywność podczas licytacji oraz podbijanie cen ukazało wielkie serca ludzi i potwierdziło, że udział w akcjach charytatywnych ma sens i nadal będzie naszym celem nadrzędnym.

Koordynator projektu: Larisa Szyra