29 tydzień

Galeria » Przedszkole » GALERIA 2020/2021 » 29 tydzień

Skrzaty w minionym tygodniu kontynuowały tematykę majowej łąki. W poniedziałek wszystkie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Moja zakładka do książki”. We wtorek Skrzaty ćwiczyły wymowę uczestnicząc w zajęciach logopedycznych i malowały na płótnie na świeżym powietrzu, co dostarczyło im wiele emocji. Starszaki wzięły także udział w projekcie edukacyjnym "W świecie bajek" – słuchały aktywnie tekstu literackiego "Pierwszy lot", uczestniczyły w zabawach inscenizacyjnych do utworu przebierając się w stroje bohaterów i wykonały pracę plastyczną związaną z tematem, świetnie się przy tym bawiąc. Przedszkolaki poznały znaczenie barwy ochronnej w życiu zwierząt słuchając opowiadania "O żabkach w czerwonych czapkach", wykonały pracę plastyczno - techniczną: Motylek oraz plastyczną: Łąka wiosną, rysując pastelami. Skrzaty utrwaliły figury geometryczne, liczenie w dostępnym zakresie, brały udział w ćwiczeniach z kodowania i dekodowania.

Liski doczekały się prawdziwej wiosny, której przyjrzały się w realizowanym bloku tematycznym "Wiosna na łące". Tydzień rozpoczęło spotkanie na łące pełnej kwiatów, motyli, biedronek i żuczków: mieliśmy okazję liczyć konkretne owady oraz tworzyć z nich zbiory. Dzieci zapoznały się z cyklem rozwojowym żaby, motyla i biedronki. Świetnie zobrazowały to książeczki Erica Carle "Bardzo głodna gąsienica" i "Biedronka". Słoneczne dni wykorzystaliśmy na zabawy na świeżym powietrzu: powstał bukiet stokrotek i sylwetki mieszkańców łąki na tle bogactwa przyrody. Przy dźwiękach piosenki „Karuzela na łące", poruszaliśmy się jak owady w rytm muzyki. Przybliżyliśmy sobie pracowite życie pszczół, ćwicząc spostrzegawczość i uważność, sprawnie zakodowaliśmy pszczołę na macie oraz wspólnie przygotowaliśmy kwietną łąkę dla tych pożytecznych owadów. Nie zabrakło uczty dla podniebienia, pod czujnym okiem Pani Bożeny, powstała przepyszna wiosenna pizza ozdobiona kwiatami z warzyw. Tydzień zakończyliśmy rozmową na temat znaczenia barwy ochronnej zwierząt i ich przystosowania do życia w danym środowisku oraz zachowań występujących w czasie wspólnych zabaw.

Kolejny majowy tydzień upłynął Słoneczkom na kontynuacji bloku tematycznego "Majowa łąka". Korzystając z pięknej pogody, dzieci wybrały się na łąkę by z bliska, za pomocą lupy poobserwować przyrodę. Poznały nazwy kwiatów polnych oraz ich budowę. Techniką kolażu dzieci wykonały plakat przedstawiający kolorową, majową łąkę. Słoneczka wykonały również mandale z kwiatów, żabkę z papieru i stokrotkę, a na koniec tygodnia - pachnące kwiaty z masy aksamitnej. Dużo zabawy dostarczył dzieciom tor przeszkód oraz inscenizacje taneczne bocianów i żabek. Wymagającym zadaniem okazały się historyjki obrazkowe oraz kodowanie na dywanie.

Biedronki w minionym tygodniu kontynuowały temat "Majowej łąki". Poznały 2 wierszyki, utrwalając znajomość części ciała oraz nazewnictwo owadów. Ćwiczyły motorykę małą tworząc gąsienice z kawałków słomek oraz piankowych kółeczek. Utrwalały kolory, porównywały długości. Doskonaliły również spostrzegawczość w zabawie "Co w trawie piszczy?" Poznały zwyczaje ślimaka oglądając film edukacyjny, a swoje spostrzeżenia wykorzystały do zrobienia ślimaka z plasteliny i makaronu muszla. Nie zabrakło zajęć sportowych na podwórku oraz na placu zabaw i w piaskownicy. Tydzień zakończył się wykonaniem gniazd os.