22 tydzień

Galeria » Przedszkole » GALERIA 2020/2021 » 22 tydzień

Pierwszy tydzień marca był w grupie Słoneczek tygodniem kolorowej matematyki. Dzieci poprzez zabawę poznały znaki graficzne cyfr od 0 do 5. Za pomocą klocków, piłek, plasteliny, bibuły, plastikowych nakrętek w odpowiednich kolorach przedstawiały poznane cyfry. Słoneczka rysowały znaki graficzne cyfr na piasku czy w kaszy mannej. Wykonały również okładkę książki pt."Cyferkowo" oraz nauczyły się piosenki o cyferkach. Przy pomocy drewnianych pałeczek, Słoneczka wystukały rytmy cyferkowych sylab oraz utrwaliły nazwy poszczególnych kolorów.

Lisy w minionym tygodniu dosłownie wyruszyły na Marsa, wszystko po to, by poznać tajemnice kosmosu. Poznały m.in. planety Układu Słonecznego i gwiazdozbiory. Z okazji Dnia Dinozaura, przygotowały figurki z masy porcelanowej i na chwilę zamieniły się w te olbrzymie prehistoryczne gady, zostawiając po sobie ślady. Poznały ciekawostki
dotyczące meteorytów, Słońca, Księżyca i planet. Przy dźwiękach piosenki "Ufoludki" wystartowaliśmy rakietę, szczęśliwie wróciliśmy, aby wykonaćprace plastyczne: spodki kosmiczne z ufoludkami, model wybranego gwiazdozbioru ze świecących gwiazdek oraz ogromnej gwiezdnej litery "F" . W czasie zajęć z kodowania powstała rakieta. Liski w tym tygodniu poznały literę „F” i utrwaliły figury geometryczne.
Realizując czytelniczą innowację pedagogiczną, Oskar zachęcił do ćwiczenia spostrzegawczości z książką „Mam oko na litery”.

Skrzaty przeżyły w minionym tygodniu niezwykłą przygodę, bowiem zgłębiały tajniki kosmosu. Poznały m.in. planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory, fazy Księżyca,uczestniczyły w licznych zabawach badawczych i wyciągały wnioski. Poznały ciekawostki dotyczące Słońca, Księżyca, planet, a w tej przygodzie towarzyszyła im piosenka, dzięki której nauczyły się wymieniać nazwy planet w kolejności według odległości od Słońca. Dzieci zobaczyły wiele filmów edukacyjnych związanych z kosmosem i wykonały liczne prace plastyczne – tworzyły kosmiczne stworki, wykonały latający spodek, model wybranego gwiazdozbioru ze styropianowych kostek lub gwiazdek, a lepiąc w gwiezdnej plastelinie czyli czarnej masie solnej z brokatem przedszkolaki stworzyły Układ Słoneczny przy użyciu kamieni, które pomalowane farbami zamieniły się w planety. Dużo radości sprawiło dzieciom wygrzebywanie z piasku i segregowanie kosmicznych i ziemskich kamieni, tym bardziej, że trzeba było zrobić to w rękawicach, a ręce umieścić w otworach. Starszaki w tym tygodniu poznały literę „P,p”, bryłę geometryczną – kulę oraz znaki matematyczne: „+” i „=”. Realizując naszą czytelniczą innowację Weronika zachęciła rówieśników do wysłuchania utworów z książki pt. „Najpiękniejsze bajki”.

"Biedronki" realizowały tematykę dotyczącą zdrowia i higieny. Na podstawie wiersza "A!Psik!" doskonaliły właściwe zachowania podczas kichania i wydmuchiwania nosa. Układały historyjkę obrazkową "Amelka jest chora" , z której dowiedziały się, jak ważna jest wizyta u lekarza oraz konieczność przyjmowania leków. W środę dzieci odwiedziła Pani Sylwia Bugla - pielęgniarka szkolna, która opowiedziała dzieciom, jak należy dbać o higienę. Zdrowie - to również jedzenie - dlatego "Biedronki" wykonały pyszne, pełne witamin, owocowe smoothie, które z przyjemnością wypiły. Kolejne dni upłynęły pod znakiem czystych rąk - rodzice wykonali dzieciom zdjęcia podczas mycia rąk w domach, które wspólnie oglądaliśmy, następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną o podobnej tematyce. Nie zabrakło również zajęć nt prawidłowego dobierania ubrań odpowiednio do warunków pogodowych. Najmłodsza grupa znalazła również czas na zutylizowanie zużytych baterii. "Biedronki" realizowały projekt "Wirusoochrona".