"Czyste powietrze wokół nas"

Galeria » Przedszkole » Archiwum 2017/2018 » "Czyste powietrze wokół nas"

Czyste powietrze wokół nas”, to program edukacji antytytoniowej realizowany po raz kolejny w ZSP nr 4 w Wodzisławiu Śl. tym razem przez dwie grupy przedszkolne: 5,6 – latków, 6 – latków oraz ich rodziców. W roku szkolnym 2017/2018 program realizowany był w dniach: 12.-16.02.2018r. przez nauczycielki: Kamilę Łatka i Beatę Jończyk.

Głównym celem programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Realizując program nauczycielki przeprowadziły cykl zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z pięciu zajęć warsztatowych:

I Wycieczka, II Co i dlaczego dymi?,
III Jak się czuję, kiedy dymi papieros?,
IV Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?,
V Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu: obserwowały podczas wycieczki różne źródła dymu, wykonały wraz z nauczycielem gazetkę tematyczną, wykonywały pracę plastyczną - postać Dinka – głównego bohatera programu, szukały w placówce znaków – zakaz palenia. Wychowankowie także projektowali własny znaczek „Nie pal przy mnie” oraz uczyły się piosenki o Dinku. Poza tym przedszkolacy: malowali kolorowymi barwnikami spożywczymi przy użyciu spryskiwaczy na śniegu różne kształty dymów oraz białą pianką na stolikach, wzbogaciły słownik o nowe pojęcia: smog, kwaśny deszcz, przeprowadzały doświadczenia jakości powietrza, pracowały w grupach nad odpowiedzią na pytanie problemowe: „Jak przeciwdziałać smogowi?”. Rodzice wspólnie z dziećmi przygotowali w domu materiały do wykonania plakatu na temat: „PALENIE PAPIEROSÓW SZKODZI ZDROWIU!”. Celem działania plastycznego było zwiększenie świadomości dzieci i rodziców na temat szkodliwości palenia tytoniu i narażania dzieci na bierne wdychanie dymu. Dzieci wykonały wspaniałe plakaty, z których została zorganizowana wystawa.

Ostatnie zajęcia związane z realizacją programu cieszyły się dużym zainteresowaniem, bowiem zorganizowane były w formie quizu, a związane z podsumowaniem zdobytych wiadomości. Wszystkie dzieci otrzymały upominki – kolorowanki i piankowe dinozaury. Program organizowany we współpracy z PSSE w Wodzisławiu Śl.